Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 17 травня 2021 року вирішила залишити без розгляду скаргу стосовно судді Шевченківського районного суду міста Києва Оксани Голуб, оскільки доводам скарги щодо можливого порушення нею норм матеріального та процесуального права може бути надана оцінка лише судом вищої інстанції під час перегляду справи в апеляційному порядку.
За результатами попереднього розгляду дисциплінарної скарги Дисциплінарна палата констатувала, що дисциплінарне провадження не може бути спрямоване на оцінку судових рішень, які можуть піддаватися критиці лише шляхом оскарження відповідно до закону.
Саме суд апеляційної інстанції має повноваження усунути допущені судом першої інстанції порушення у разі обґрунтованості таких доводів.
У Другому апеляційному адміністративному суді склався фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.
Станом на 17 травня 2021 року фактична кількість суддів становить 21 особа, штатним розписом передбачено 36 посад суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України, за 2020 рік у провадженні Другого апеляційного адміністративного суду перебувало 17991 справа і матеріал, з яких 16151 надійшли у звітному періоді.
Суд переглядає в апеляційному порядку рішення адміністративних судів першої інстанції, що розташовані у Полтавській, Сумській та Харківській областях, де загалом проживають 4057810 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
Вища рада правосуддя наголошує, що недофінансування судової влади є прямим втручанням у її незалежність і, як наслідок, позбавляє громадян доступу до правосуддя.
У Червоноградському міському суді Львівської області склався фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.
Станом на 17 травня 2021 року фактична кількість суддів становить 7 осіб, штатним розписом передбачено 8 посад суддів.
Згідно з даними Державної судової адміністрації України, за 2020 рік у провадженні Червоноградського міського суду Львівської області перебувало 5519 справ і матеріалів, з яких 4610 надійшли у звітному періоді.
Навантаження одного судді в середньому – 659 справ на рік.
При цьому в Червоноградській територіальній громаді проживає 68543 особи, які є потенційними користувачами судових послуг.
На офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя розміщена інтерактивна онлайн-мапа звернень щодо проблем фінансування судів, яка акумулює інформацію з усіх областей України щодо проблем фінансування судів та наочно демонструє кількість та зміст таких листів. Мапа й надалі щомісяця буде оновлюватись.
18 травня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку двох суддів:
На цьому наголосили члени Вищої ради правосуддя під час робочої зустрічі з експертами, залученими Проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» для аналізу фінансового стану судової влади.
Член ВРП Лариса Швецова зазначила, що найбільш актуальним і болючим є питання фінансування судів першої та апеляційної інстанцій. Дедалі більше судів скаржаться на відсутність коштів для оплати елементарних потреб функціонування – оплати праці працівників суду, поштових відправлень, канцелярських товарів, комунальних послуг, підключення до інтернету, телефонного зв’язку.
Потреба ДСА України у фінансових ресурсах як головного розпорядника коштів державного бюджету була заявлена у бюджетному запиті на 2021 рік в обсязі 40 млрд 754,6 млн гривень. Бюджет 2021 року для ДСА України, як головного розпорядника бюджетних коштів, визначений в сумі 15 млрд 650,2 млн гривень (близько 38 % від заявленої потреби), що на 159,1 млн грн менше показників бюджету 2020 року.
Вища рада правосуддя розглянула повідомлення судді Дзержинського районного суду міста Харкова Діани Цвіри про втручання у її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя.
Суддя повідомила, що у її провадженні перебувала цивільна справа за позовом ТОВ «Житлові мережі» про стягнення коштів.
Під час перебування судді у нарадчій кімнаті в іншому провадженні на її телефон почали надходити численні повідомлення від представника відповідача. У повідомленнях зазначалися особисті дані судді, відомості про реєстрацію в соціальних мережах, вимоги до неї як до судді та погрози.
ВРП звернеться до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному 2 квітня 2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України, за повідомленням судді Дзержинського районного суду міста Харкова Цвіри Діани Миколаївни.
Протягом січня – квітня 2021 року до Вищої ради правосуддя надійшло 4042 скарги щодо дисциплінарного проступку судді.
За результатами розгляду дисциплінарних скарг Дисциплінарними палатами ухвалено:
70 рішень про відкриття дисциплінарної справи (за аналогічний період 2020 року – 189);
106 рішень про повернення дисциплінарних скарг ухвалами Дисциплінарних палат (за аналогічний період 2020 року – 75);
284 рішення про відмову у відкритті дисциплінарних справ (за аналогічний період 2020 року – 383);
34 рішення про відмову в притягненні суддів до дисциплінарної відповідальності та закриття дисциплінарного провадження (за аналогічний період 2020 року – 26).
Усього за перші чотири місяці 2021 року Дисциплінарні палати ВРП прийняли 42 рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності 49 суддів. За результатами розгляду дисциплінарних справ до суддів застосовані такі види дисциплінарних стягнень:
Вища рада правосуддя вважає за необхідне звернути увагу народних депутатів України на суттєві недоліки законопроекту № 5068 «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів ВРП», його антиконституційні положення та високу ймовірність руйнівних наслідків його ухвалення.
Вказаний законопроєкт передбачає запровадження Етичної ради у складі трьох осіб, визначених Радою суддів України, і трьох осіб, визначених міжнародними організаціями, яка встановлює відповідність кандидата на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності; визначає конкурсні засади добору кандидатів для здійснення відповідним органом обрання (призначення) члена ВРП; оцінює відповідність критеріям діючих членів ВРП (крім Голови Верховного Суду).
ВПР наголошує, що відповідно до Конституції України брати участь у формуванні органів державної влади, тим більше конституційних органів, мають право громадяни України, а не іноземці. Участь міжнародних партнерів у формуванні конституційних державних органів фактично є посяганням на державний суверенітет України. Вони можуть бути наділені виключно дорадчою функцією.
Наразі законодавством України передбачені всі необхідні механізми та процедури для перевірки відповідності критеріям професійної етики та доброчесності членів ВРП. Створення органу, який не має під собою конституційної основи, надання представникам, визначеним міжнародними організаціями, домінантного права голосу при формуванні конституційного органу може стати небезпечним прецедентом, негативно вплинути на роботу судової системи, призвести до втрати суб’єктності нашої держави.
Відповідно до рішення від 18 травня 2021 року № 1063/0/15-21 Вища рада правосуддя оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме
4 суддів до Подільського районного суду міста Києва.
Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаного суду, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи.
У Чернівецькому апеляційному суді склався фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя.
Станом на 17 травня 2021 року фактична кількість суддів становить 17 осіб, штатним розписом передбачено 22 посади суддів.
Згідно з даними Державної судової адміністрації України, за 2020 рік у провадженні Чернівецького апеляційного суду перебувало 6646 справ і матеріалів, з яких 6421 надійшли у звітному періоді.
При цьому в Чернівецькій області проживає 691982 особи, які є потенційними користувачами судових послуг.
Вища рада правосуддя вкотре наголошує, що недофінансування судової влади є прямим втручанням у її незалежність і, як наслідок, позбавляє громадян доступу до правосуддя.
Вища рада правосуддя у консультативному висновку висловила низку зауважень та застережень до законопроєктів № 5369 та № 5370.
Законопроєктом № 5369 передбачено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва та утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві і визначити, що його територіальна юрисдикція поширюється на місто Київ. Крім того, передбачається установити, що із дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а розгляд і вирішення адміністративних справ, підсудних цьому суду, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду здійснюватиметься Київським окружним адміністративним судом.
Законопроєктом № 5370 пропонується доповнити розділ ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» новим пунктом, встановивши, що під час ліквідації Окружного адміністративного суду міста Києва положення частини шостої статті 147 цього Закону щодо порядку припинення здійснення правосуддя судом, що ліквідується, та передачі ним судових справ застосовуються з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Вища рада правосуддя як конституційний орган в системі судоустрою поділяє викладену Президентом України позицію щодо запиту суспільства на справедливість, безумовну повагу і довіру до суду та підтримує прагнення до відновлення і підвищення рівня довіри до судової гілки влади.
ВРП звернула увагу Верховної Ради України на те, що ліквідація та утворення судів має відбуватися з повним та неухильним дотримання чинного законодавства України.
20 травня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяви про відставку ГрідінуНаталію Вікторівну з посади судді Одеського апеляційного суду.
З урахуванням того, що рішенням ВРП від 23 березня 2021 року № 670/0/15-21 до вказаного суду відряджено суддю Павлова В.Г. строком на один рік, у зазначеному суді здійснюють правосуддя 6 суддів з 12 штатних посад.
У період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України рішення про відрядження судді ухвалюється Радою на підставі повідомлення ДСА України.
Відповідно до рішення від 20 травня 2021 року № 1108/0/15-21 Вища рада правосуддя оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме
6 суддів до Новозаводського районного суду міста Чернігова.
Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаного суду, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи.
У Лисичанському міському суді Луганської області склався фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.
Станом на 17 травня 2021 року фактична кількість суддів становить 8 осіб, штатним розписом передбачено 15 посад суддів.
Згідно з даними Державної судової адміністрації України, за 2020 рік у провадженні Лисичанського міського суду Луганської області перебувало 8684 справи і матеріали, з яких 7117 надійшли у звітному періоді.
Навантаження одного судді в середньому – 791 справа на рік.
При цьому в Лисичанській територіальній громаді проживає 89526 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
ВРП неодноразово заявляла про недостатність коштів, передбачених Держбюджетом-2021 для фінансування судової системи, та зверталася до Міністерства фінансів, Комітету ВРУ з питань бюджету, Комітету ВРУ з питань правової політики, із проханням забезпечити критично необхідні видатки за бюджетною програмою «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя».
Упродовж онлайн-зустрічі представники від Вищої ради правосуддя поінформували слухачів про актуальний стан впровадження судової реформи в Україні, роль ВРП у цьому процесі, а також про заходи, які вживаються Радою з метою подолання викликів, що постали перед судовою владою України, щодо яких необхідно поглибити співпрацю.
Зокрема, було наголошено на таких нагальних питаннях, як правосуддя в умовах пандемії, кадровий голод у судах, недофінансування судової влади.