flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 9-12 березня 2021 року

16 березня 2021, 09:05

Андрій Овсієнко закликав учасників XVIII чергового З’їду суддів забезпечити безперебійну роботу ВРП

«Надзвичайно важливо забезпечити безперебійну роботу конституційного органу суддівського врядування – Вищої ради правосуддя. Це наш із вами прямий обов’язок», – наголосив Голова ВРП Андрій Овсієнко, звертаючись до учасників XVIII чергового з’їду суддів України.

Андрій Овсієнко нагадав, що ВРП впродовж майже двох років працює у неповному складі – чотири вакансії не заповнені. Постає питання кворуму під час ухвалення більшості складних рішень – він на межі.

Голова ВРП зауважив, що сприйняття суспільством судової влади ніколи не було однозначним: «Судова влада завжди сприймалася крізь призму судових рішень. Лунала критика, але таких безпрецедентних і всеохоплюючих масштабів, як у останні роки, вона не мала».

Андрій Овсієнко розповів, що з огляду на нинішню ситуацію на перший план у роботі ВРП вийшла конституційна функція захисту суддівської незалежності. Рішення щодо захисту авторитету правосуддя, суддівської незалежності свідчать про те, що Рада як конституційний орган суддівського врядування здатна виконувати покладену на неї функцію.

Нагадаємо, що 15 березня 2021 року закінчуються повноваження у членів ВРП, які були обрані за квотою XIV позачергового з’їзду суддів України, що відбувся 15 березня 2017 року (у Артеменка Ігоря Анатолійовича, Овсієнка Андрія Анатолійовича, Худика Миколи Павловича та Шапрана Віктора Валентиновича).

Переглянути відео

 

Продовжено строк надання суддями згоди на відрядження до двох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 4 березня 2021 року № 582/0/15-21 та №583/0/15-21 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області та П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області до 15 березня 2021 року.   

Нагадаємо, що Вища рада правосуддя рішеннями від 11 лютого 2021 року № 345/0/15-21 та від 18 лютого 2021 року № 406/0/15-21 оголосила про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя у вказаних судах, а саме до: Козятинського міськрайонного суду Вінницької області – 3 суддів; П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області – 1 судді.

 

ВРП відреагувала на повідомлення суддів Одеського апеляційного суду про втручання у їхню діяльність щодо здійснення правосуддя

До Вищої ради правосуддя надійшло повідомлення суддів Одеського апеляційного суду Таварткіладзе Олександра Мезеновича, Заїкіна Анатолія Павловича про втручання у їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя.

Судді Одеського апеляційного суду повідомили про те, що на особистий мобільний телефон судді надійшло sms-повідомлення, зміст якого стосується професійної діяльності судді та розгляду справи № 522/17956/17, яка перебуває у його провадженні. 

Відповідно до вимог статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судді Одеського апеляційного суду звернулися із повідомленнями про втручання у їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя також і до Генерального прокурора.

За інформацією Офісу Генерального прокурора, повідомлення суддів Одеського апеляційного суду скеровані відповідно до територіальної юрисдикції до Прокуратури Одеської області, якій доручено організувати перевірку згідно з вимогами чинного законодавства та повідомити про вжиті заходи. Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.

З огляду на вказане ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України, за повідомленнями суддів Одеського апеляційного суду Таварткіладзе О.М., Заїкіна А.П., Князюка О.В.

 

Понад 41 тисяча громадян залишилися без доступу до правосуддя через недофінансування Галицького районного суду міста Львова

В Галицькому районному суді міста Львова склався фінансовий колапс – голова суду повідомив про припинення відправки поштової кореспонденції та дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 11 осіб, штатним розписом передбачено 12 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 9 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Галицького районного суду міста Львова перебувало 18993 справи і матеріали, з яких 17651 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 1961 справ на рік. При цьому в Галицькому районі міста Львова проживає 41136 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

На офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя розміщена інтерактивна онлайн-мапа звернень щодо проблем фінансування судів, яка акумулює інформацію з усіх областей України щодо проблем фінансування судів та наочно демонструє кількість та зміст таких листів. Мапа й надалі щомісяця буде оновлюватись.

 

Обрано трьох членів Вищої ради правосуддя

9 березня 2021 року рішенням XVIІІ чергового з’їзду суддів України членами Вищої ради правосуддя обрано: Болотіна Сергія Миколайовича – суддю Хмельницького апеляційного суду (148 голосів); Саліхова Віталія Валерійовича – суддю Київського апеляційного суду (151 голос); Сухового Валерія Григоровича – суддю Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду (147 голосів). Кожен з них склав присягу члена ВРП.

 

ВРП відреагувала на втручання у діяльність судді Хмельницького апеляційного суду

Суддя Хмельницького апеляційного суду Кулеша Л.М. повідомила про втручання у її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя з боку народного депутата України Саладухи О.В. під час апеляційного розгляду кримінального провадження за обвинуваченням громадянки у вчиненні кримінальних правопорушень.

У повідомленні суддя Кулеша Л.М. зазначила, що народний депутат України Саладуха О.В. 13 січня 2020 року надіслала до Хмельницького апеляційного суду та Прокуратури Хмельницької області депутатське звернення, у якому, посилаючись на подання адвокатом Галушиним О.В. в інтересах обвинуваченої громадянки апеляційної скарги, висловила оцінку судового рішення суду першої інстанції: «… судом першої інстанції справа розглянута поверхнево, не в повному обсязі, зокрема не враховано масив характеризуючих матеріалів, не дослідження яких і призвело до занадто суворого рішення». Крім того, у зверненні народний депутат України просить поінформувати в передбачені законом терміни про результати розгляду та вжиті заходи.

Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Верховної Ради України стосовно вжиття заходів щодо недопущення народним депутатом України Саладухою О.В. дій, що можуть бути розцінені як втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя. Звернутися до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області щодо притягнення до встановленої законом відповідальності адвоката Галушина О.В. за вчинення ним дій, що можуть мати ознаки втручання в діяльність судді Хмельницького апеляційного суду Кулеші Л.М. під час розгляду справи. Рада також вирішила звернути увагу Офісу Генерального прокурора на дотримання приписів статті 19 Конституції України, статті 214 Кримінального процесуального кодексу України щодо обов’язку уповноважених органів вносити відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань у строки, визначені законом.

 

Близько 158 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області

В Білгород-Дністровському міськрайонному суді Одеської області склався фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 11 осіб, штатним розписом передбачено 15 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 8 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області перебувало 9799 справ і матеріалів, з яких 7737 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 859 справ на рік. При цьому в Білгород-Дністровському районі Одеської області проживає 157824 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

Вища рада правосуддя вкотре наголошує, недофінансування судової влади є прямим втручанням в її незалежність і, як наслідок, позбавляє громадян доступу до правосуддя.

 

Понад 20 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Солонянського районного суду Дніпропетровської області

В Солонянському районному суді Дніпропетровської області склався фінансовий колапс – голова суду повідомив про припинення відправки поштової кореспонденції та дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 4 особи. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Солонянського районного суду Дніпропетровської області перебувало 3139 справ і матеріалів, з яких 2576 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 644 справи на рік. При цьому в Солонянській селищній територіальній громаді проживає 20717 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

 

Світлана Шелест: Найкращим запобіжником ексцесу виконавця є чітко визначені межі дозволеного - блог для видання "Юридическая практика"

 

Інну Плахтій обрано членом Вищої ради правосуддя

10 березня 2021 року за результатами повторного таємного голосування на XVІІI черговому з’їзді суддів України Плахтій Інну Борисівну обрано членом Вищої ради правосуддя строком на чотири роки. За суддю Луцького міськрайонного суду Волинської області Інну Плахтій проголосувало 159 делегатів. 

Новообрані члени ВРП –  суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Інна Плахтій, суддя Хмельницького апеляційного суду Сергій Болотін, суддя Київського апеляційного суду Віталій Саліхов та суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Валерій Суховий почнуть виконувати повноваження після появи вакансій у складі ВРП.

 

ВРП внесе Президентові України подання про призначення судді до Господарського суду Донецької області

11 березня 2021 року Вища рада правосуддя на засіданні ухвалила рішення внести Президентові України подання про призначення КУЧЕРЯВОЇ Оксани Олександрівни на посаду судді Господарського суду Донецької області.  

 

ВРП звільнила у відставку вісім суддів

11 березня 2021 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.

Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку:

Бліщ Оксану Богданівну – з посади судді Рахівського районного суду Закарпатської області;

Васіну Лілію Анатоліївну – з посади судді Кіровського районного суду міста Дніпропетровська;

Присяжнюка Олега Богдановича – з посади судді Київського апеляційного суду;

Совгиру Дмитра Івановича – з посади судді Сьомого апеляційного адміністративного суду;

Нерушку Тетяну Іванівну – з посади судді Кіцманського районного суду Чернівецької області;

Принцевську Вікторію Павлівну – з посади судді Донецького апеляційного суду.

Крім того, 11 березня 2021 року звільнилися з посад суддів у відставку Голова ВРП Андрій Овсієнко та член ВРП Володимир Говоруха.

 

У ВРП розпочалося стажування студентів – переможців Всеукраїнського конкурсу з вирішення судового спору та написання судового рішення

Переможці ініційованого Радою конкурсу 13 студентів із різних куточків України – упродовж місяця проходитимуть стажування у структурних підрозділах апарату ВРП. Найбільшу зацікавленість студенти виявили до напрямів роботи ВРП, які стосуються дисциплінарної відповідальності суддів, забезпечення суддівської незалежності та авторитету правосуддя, а також комунікаційної діяльності Ради.

 

ВРП звертає увагу Офісу Генерального прокурора на необхідність ефективного розслідування за фактами втручання в діяльність суддів

Заступник голови Третього апеляційного адміністративного суду Андрій Суховаров повідомив про неналежне виконання службових обов’язків правоохоронними органами, через що залишаються непокараними особи, які з 2017 року постійно здійснюють втручання у діяльність суддів.

10 квітня 2017 року судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Суховаров А.В., Головко О.В. та Ясенова Т.І. подали заяву до Прокуратури Дніпропетровської області про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України, щодо втручання громадян у діяльність суддів з метою перешкодити виконанню ними службових обов’язків. Зокрема, громадяни перешкоджали проведенню судового засідання: не виконували вимоги головуючого залишити зал судового засідання та тривалий час блокували суддів в залі.

Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області 27 квітня 2017 року внесено до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення за вказаними фактами. Відтак слідчі двічі приймали постанови про закриття кримінального провадження, які згодом були скасовані після звернення судді Суховарова А.В. зі скаргами до органів прокуратури.  

З огляду на вказане Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному 27 квітня 2017 року до ЄРДР за фактом втручання в діяльність суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Андрія Суховарова, Олени Головко та Тетяни Ясенової. Також ВРП звертає увагу Офісу Генерального прокурора на необхідність забезпечення ефективного досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.

 

Розпочалася процедура відрядження суддів ще до трьох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 11 березня 2021 року №№  625/0/15-21, 626/0/15-21, 629/0/15-21,  оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:

Броварського міськрайонного суду Київської області – 5 суддів;

Сумського апеляційного суду – 8 суддів;

Личаківського районного суду міста Львова – 2 суддів.

 

Судді повідомили про тиск з боку Прокуратури Кіровоградської області

За результатом розгляду повідомлень голови та судді Кіровського районного суду міста Кіровограда про втручання в професійну діяльність ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо вжиття заходів до керівників обласних прокуратур, які мають утримуватися від заяв та публічних висловлювань, що можуть підривати авторитет правосуддя та незалежність судової влади.

 

Близько 269 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Дніпровського районного суду міста Києва

У Дніпровському районному суді міста Києва фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.

Станом на 9 березня 2021 року фактична кількість суддів становить 27 осіб, штатним розписом передбачено 35 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 25 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Дніпровського районного суду міста Києва перебувало 30427 справ і матеріалів, з яких 26410 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 1148 справ на рік. При цьому в Дніпровському районі міста Києва проживає 268909 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.

Вища рада правосуддя вкотре наголошує, недофінансування судової влади є прямим втручанням в її незалежність і, як наслідок, позбавляє громадян доступу до правосуддя.

"Юридическая практика"