flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Олексій Маловацький: Реформи сектору правосуддя мають бути системними та комплексними

05 березня 2021, 11:07

   Через недофінансування судової влади суди втрачають можливість якісно здійснювати судочинство, а громадяни позбавляються доступу до правосуддя. На цьому наголосив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький у своєму виступі під час п’ятого фахового обговорення в межах Національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

   Заступник Голови ВРП звернув увагу учасників заходу на проблеми, з якими стикаються суди через брак коштів. «Вища рада правосуддя неодноразово зауважувала та застерігала, що сферу правосуддя очікує серйозна проблема дефіциту коштів. Наразі потреби судів для забезпечення ефективного правосуддя задоволено лише на 38 %. Тобто можна стверджувати, що судова влада фактично не фінансується», – вказав Олексій Маловацький. За словами заступника Голови ВРП, на сьогодні до Ради звернулося 68 судів, які фактично не в змозі здійснювати правосуддя – немає можливості надіслати поштову кореспонденцію, роздрукувати судове рішення, повідомити сторони про розгляд справи, сплатити комунальні послуги. «За таких умов ми констатуємо неможливість доступу громадян до правосуддя. Це називається «дисфункція органів державної влади», – наголосив заступник Голови ВРП.

   «У зв’язку із цим відбувається ланцюгова реакція: суд не може в повному обсязі задовольнити потреби громадян, які звертаються до суду. Кількість скарг на суддів, що надходять до ВРП, невпинно збільшується. До прикладу, тільки в минулому році ВРП розглянула 13 тисяч скарг на суддів, 75 % з яких стосувались тривалості судового розгляду з моменту звернення з першим судовим документом до першої реакції суду», – пояснив Олексій Маловацький.

   Також Олексій Маловацький поінформував, що в листі Міністерства фінансів України, який надійшов до ВРП, повідомляється про заплановане додаткове фінансування судової влади в першому кварталі, яке має збільшити частку покриття її потреб.

   Коментуючи законодавчі ініціативи щодо судової реформи, Олексій Маловацький сказав, що тільки в минулому році Вища рада правосуддя надала 44 консультативних висновки щодо законопроєктів стосовно внесення змін до законодавства про судоустрій і статус суддів.

   Олексій Маловацький застеріг, що непослідовні законодавчі зміни в секторі правосуддя призводять до появи множинності правових режимів та наголосив на потребі системного, виваженого та комплексного підходу до судової реформи. «Ми всі стали свідками того, як в результаті непродуманих законодавчих ініціатив припинилась робота Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і, як наслідок, були зупинені численні конкурсні процедури щодо добору суддів, що призвело до дефіциту суддівських кадрів по всій країні», – зауважив заступник Голови ВРП.

   «Нагадаю, при ВРП створена Робоча група з питань реформування процесуального законодавства та судоустрою і статусу суддів. Ми прагнемо, щоб законодавство, яким регулюється сфера правосуддя було впорядкованим та зрозумілим, однак найголовніше – ініціатива щодо його вдосконалення має йти саме від суддів», – зазначив Олексій Маловацький. На думку заступника Голови ВРП, судді повинні займати більш активну позицію, щоб бути почутими та мати можливість впливати на ситуацію в судовій системі.

   Також заступник Голови ВРП Олексій Маловацький сфокусував увагу учасників заходу на важливих аспектах судової влади, які заслуговують на увагу та подальше втілення, однак наразі ігноруються, зазначивши, що дотепер ні одна концепція з реформування судової влади не передбачала встановлення спрощеної процедури системи добору на посаду судді, чітких критеріїв просування по кар’єрі, якісного судового адміністрування, вирівнювання навантаження судді, заохочення залежно від показників навантаження та ефективності роботи.

   «Наразі основний закид до судової влади – що вона нібито недоброчесна, а її діяльність непрозора. Водночас поняття «доброчесність» наразі не визначено жодним нормативно-правовим актом. Інтерпретувати його можна будь-яким чином. Саме тому питання щодо відповідальності та суддівської кар’єри мають бути чітко врегульовані. Перш ніж нарікати, потрібно подивитись, в яких умовах працює система», – зазначив він.

   Нагадаємо, що Національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи» уп’яте стала майданчиком для професійного дискусійного обговорення актуальних питань реформи сфери правосуддя та зібрала представників суддівської спільноти, адвокатури, народних депутатів України та науковців. Цього разу учасники заходу обговорили законодавчі ініціативи Президента України, критичний рівень фінансування судової влади та шляхи виходу із кризи, ефективні моделі самоврядування і незалежність судової влади.