Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
19 лютого 2021 року за ініціативою Вищої ради правосуддя підписано Меморандум про співробітництво між ВРП та Львівським національним університетом імені Івана Франка.
Меморандум передбачає правову основу для встановлення та розвитку довгострокових відносин між установами з метою активізації професійної взаємодії у сфері аналізу законодавства, що стосується судової влади, реалізації спільних науково-правових заходів, спрямованих на обговорення актуальних питань правозастосування, та обміну досвідом.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 18 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 13 осіб, штатним розписом передбачено 15 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 11 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Красноармійського міськрайонного суду Донецької області перебувало 11045 справ і матеріалів, з яких 10014 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 911 справ на рік. При цьому в Покровському районі Донецької області проживає 273568 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Господарського суду Харківської області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 18 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 38 осіб, штатним розписом передбачено 45 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 35 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Господарського суду Харківської області перебувало 8580 справ і матеріалів, з яких 6908 надійшли у звітному періоді. При цьому в Харківській області проживає 2083897 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
До Вищої ради правосуддя надійшли листи Державної судової адміністрації України із пропозиціями щодо перерозподілу бюджетних асигнувань між судами та територіальними управліннями ДСА України.
Перерозподіл необхідний для виплати суддівської винагороди фактично працюючим суддям у визначеному законодавством розмірі та для забезпечення виплати обов’язкових складових заробітної плати працівникам апаратів судів.
Лише за два місяці 2021 року до ВРП від 58 судів надійшли звернення щодо неналежного фінансування.
Як повідомляли, ВРП неодноразово заявляла, що коштів, передбачених Держбюджетом 2021 року для фінансування судової системи, недостатньо, та зверталася до Міністерства фінансів, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Комітету Верховної Ради України з питань правової політики із проханням забезпечити критично необхідні видатки за бюджетною програмою «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя».
23 лютого 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення на посади до місцевих судів:
ЗАБОЛОТНОГО Андрія Миколайовича – на посаду судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області;
ХАЙДАРОВОЇ Інни Олексіївни – на посаду судді Херсонського міського суду Херсонської області;
ФОМІНА Олександра Володимировича – на посаду судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області.
23 лютого 2021 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.
ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку двох суддів:
Калиній Ганну Василівну — з посади судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області;
Отвіновського Павла Леонідовича — з посади судді Подільського районного суду міста Києва.
Вища рада правосуддя на засіданні 23 лютого 2021 року дистанційно розглянула клопотання засудженого, який перебуває у місці позбавлення волі, що стало можливим завдяки застосуванню підсистеми «Електронний суд».
Скаржник клопотав про поновлення строку для оскарження рішення Дисциплінарної палати ВРП про відмову у притягненні судді до дисциплінарної відповідальності. За результатами розгляду вказаного клопотання ВРП ухвалила рішення відмовити у його задоволенні.
Наприкінці минулого року ВРП перейшла на електронний режим роботи. Відтепер повідомлення, заяви та скарги можна подавати до ВРП не лише в письмовій, а й в електронній формі через модуль «Електронний кабінет» підсистеми «Електронний суд» або надсилати на офіційну електронну адресу Ради.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Козелецького районного суду Чернігівської області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 23 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 5 осіб, штатним розписом передбачено 6 посад суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Козелецького районного суду Чернігівської області перебувало 4794 справ і матеріалів, з яких 4357 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 726 справ на рік. При цьому в Козелецькій селищній громаді проживає 15603 особи, які є потенційними користувачами судових послуг.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Господарського суду Одеської області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 23 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 27 осіб, штатним розписом передбачено 35 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 23 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Господарського суду Одеської області перебувало 10114 справ і матеріалів, з яких 8501 надійшли у звітному періоді. При цьому в Одеській області проживає 1791677 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
Вища рада правосуддя надала консультативний висновок щодо законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» № 5068.
Законопроєктом пропонується внести зміни до законів України «Про Регламент Верховної Ради України», «Про Вищу раду правосуддя» і визначити повноваження, порядок утворення та діяльності Етичної ради, яка встановлюватиме відповідність кандидата на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності; визначити конкурсні засади добору кандидатів для здійснення відповідним органом обрання (призначення) члена Вищої ради правосуддя. Законопроєктом передбачено здійснення Етичною радою оцінювання відповідності критеріям професійної етики та доброчесності діючих членів Вищої ради правосуддя (крім Голови Верховного Суду).
Вища рада правосуддя зазначає, що законопроєкт № 5068 не повною мірою відповідає критерію якості закону у розумінні частини другої статті 32 Конституції України, оскільки суперечить таким елементам принципу верховенства права, як юридична визначеність і заборона свавілля, що може призвести до порушення конституційних прав осіб, яких він стосується.
З огляду на наявність у законопроєкті низки норм, які суперечать Конституції України, Вища рада правосуддя не підтримує його.
Суддя Вищого антикорупційного суду Андрій Біцюк повідомив Вищу раду правосуддя про неможливість взяти участь у засіданні Дисциплінарної палати ВРП 24 лютого 2021 року у зв’язку із запланованим на цей час проходженням щорічного підвищення кваліфікації в Національній школі суддів України.
Для надання можливості судді бути присутнім у засіданні та здійснювати свій захист Перша Дисциплінарна палата ВРП відклала розгляд дисциплінарної справи стосовно судді Андрія Біцюка за його клопотанням.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Бориславського міського суду Львівської області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 23 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 2 особи, штатним розписом передбачено 3 посади суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Бориславського міського суду Львівської області перебувало 2087 справ і матеріалів, з яких 1795 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 898 справ на рік. При цьому в Бориславській міській раді проживає 30806 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
До Вищої ради правосуддя надійшло повідомлення Державної судової адміністрації України про наявність підстав для відрядження суддів до Ірпінського міського суду Київської області у зв’язку з виявленням у ньому надмірного рівня судового навантаження.
У період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України рішення про відрядження судді ухвалюється Радою на підставі повідомлення ДСА України.
Відповідно до рішення від 23 лютого 2021 року № 438/0/15-21 Вища рада правосуддя оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме 2 суддів до Ірпінського міського суду Київської області.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Комсомольського міськрайонного суду Полтавської області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 23 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 4 особи, штатним розписом передбачено 5 посад суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Комсомольського міськрайонного суду Полтавської області перебувало 3093 справи і матеріали, з яких 2616 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 872 справи на рік. При цьому в місті Горішні Плавні проживає 38766 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко на засіданні Комітету Верховної ради України з питань правової політики представив Інформаційно-аналітичний звіт про діяльність Вищої ради правосуддя у 2020 році.
Він розповів, що за відсутності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Рада, керуючись нормами Закону № 679-ІХ, робить все можливе для кадрового забезпечення судів та хоча б часткового заповнення вакансій. Зокрема, у 2020 році ВРП внесла Президентові України подання про призначення на посади 530 суддів місцевих судів. За цими поданнями указами Президента 417 суддів призначені на посади. Також впродовж минулого року ВРП прийняла рішення про відрядження 34 суддів до 20 судів з надмірним рівнем судового навантаження та до 2 судів, які припинили свою роботу та здійснення правосуддя в яких було неможливим.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Артемівського міськрайонного суду Донецької області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 23 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 14 осіб, штатним розписом передбачено 21 посада суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 12 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Артемівського міськрайонного суду Донецької області перебувало 11045 справ і матеріалів, з яких 10014 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 911 справ на рік. При цьому в місті Бахмуті Донецької області проживає 57189 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 23 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 14 осіб. Повноваження здійснювати правосуддя мають 10 суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області перебувало 12788 справ і матеріалів, з яких 9366 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 937 справ на рік. При цьому в Новомосковському районі Дніпропетровської області проживає 123919 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
25 лютого 2021 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.
ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:
Мазурчака Анатолія Григоровича з посади судді Тиврівського районного суду Вінницької області та Курдюкова Вячеслава Миколайовича з посади судді Токмацького районного суду Запорізької області.
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Третього апеляційного адміністративного суду щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду та відсутності коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 23 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 28 осіб, штатним розписом передбачено 33 посади суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Третього апеляційного адміністративного суду перебувало 17496 справ і матеріалів, з яких 15500 надійшли у звітному періоді. Навантаження одного судді в середньому становить 553 справи на рік.
25 лютого 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення двох суддів на посади до місцевих судів, а саме НАРОЛЬСЬКОГО Максима Михайловича – на посаду судді Яготинського районного суду Київської області та ЦУРКАНА Віталія Васильовича – на посаду судді Глибоцького районного суду Чернівецької області.
У Вищій раді правосуддя відбулося фахове обговорення Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суддею та Порядку здійснення моніторингу способу життя судді.
Голова ВРП Андрій Овсієнко нагадав, що у рішеннях ВРП № 281/0/15-21, № 282/0/15-21 та додатках до них («Зауваження та пропозиції до проєкту Порядку здійснення моніторингу способу життя судді»; «Зауваження та пропозиції до проєкту Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суддею») надана детальна правова аргументація позиції Ради щодо норм, запропонованих проєктами порядків. Вища рада правосуддя ретельно проаналізувала проєкти і надала Національному агентству з питань запобігання корупції зауваження та пропозиції до них та чекає на отримання від НАЗК доопрацьованих проєктів у межах строків, передбачених законодавством.
Член ВРП Світлана Шелест повідомила, що Рада отримала проєкти порядків 1 лютого та, зважаючи на стислі терміни погодження проєктів, невідкладно відреагувала на них – 9 лютого надала Національному агентству з питань запобігання корупції зауваження та пропозиції і запропонувала в межах місяця, відведеного на погодження документів, надати ВРП доопрацьовані проєкти. Станом на 24 лютого проєкти до ВРП ще не надійшли. На жаль, на запрошення ВРП взяти участь у фаховому обговоренні положень проєктів у середовищі правників, покликаному сформувати консолідовану позицію щодо вказаних порядків, представники НАЗК не відгукнулися.
«За увесь час перебування на посаді судді я вперше бачу таку критичну ситуацію з фінансуванням судової влади!» – наголосив член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус на засіданні робочої групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні Комітету ВРУ з питань правової політики. Під час засідання представники законодавчої, виконавчої та судової влади обговорили шляхи вирішення проблеми критичного недофінансування видатків на оплату праці працівників апаратів місцевих і апеляційних судів, здійснення правосуддя.
Олег Прудивус зауважив, що за 2020 рік до Вищої ради правосуддя надійшло 106 звернень щодо недофінансування, у той час як лише за січень–лютий 2021 року – вже близько 60 таких звернень майже з усіх регіонів України. Наразі у ВРП розробили інтерактивну онлайн-мапу звернень щодо проблем фінансування судів, де зафіксовано кількість та зміст звернень судів стосовно проблем фінансування.
Олег Прудивус повідомив, що наразі Вища рада правосуддя ухвалила відкласти до 2 березня 2021 року розгляд питання про погодження перерозподілу бюджетних видатків для додаткового вивчення питання, зокрема в частині алгоритму розподілу коштів та ефективності такого кроку.
Олег Прудивус наголосив, що перерозподіл коштів може бути лише тимчасовим заходом і не вирішить у цілому питання нестачі коштів на оплату праці працівників апаратів судів, оскільки головною проблемою залишається відсутність коштів, закладених у бюджет на потреби фінансування судової влади загалом.
Заступник Міністра фінансів України Роман Єрмоличев зазначив, що Міністерство фінансів України готове здійснити рівномірний розподіл коштів бюджетних асигнувань між судами та територіальними управліннями ДСА України у першому кварталі 2021 року, запропонований ДСА України, у разі його погодження Вищою радою правосуддя.
За результатами засідання попередньо вирішено здійснити наближення коштів для врегулювання оплати праці працівників апаратів судів у першому кварталі 2021 року. Відповідні зміни має затвердити Міністерство фінансів України.
Наразі існує ймовірність появи нормативно-правових актів, які створять передумови для можливого незаконного впливу та втручання у діяльність судді.
Національне агентство з питань запобігання корупції розробило Порядок проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суддею та Порядок здійснення моніторингу способу життя судді.
Оскільки позиція Вищої ради правосуддя із зазначеного питання є обов’язковою для розгляду та врахування, Рада здійснила правову експертизу проєктів порядків. У результаті виявилося, що при всьому бажанні погодити документи, ВРП не має права проігнорувати норми закону «Про запобігання корупції», закону «Про судоустрій і статус суддів», рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року № 13-р/2020.
Вища рада правосуддя продемонструвала готовність до конструктивної співпраці з НАЗК та спираючись на норми чинних законів, надала детальну юридичну аргументацію у своїх пропозиціях та зауваженнях до проєктів порядків. Цю позицію Рада виклала у рішеннях № 281/0/15-21, № 282/0/15-21 та додатках до них («Зауваження та пропозиції до проєкту Порядку здійснення моніторингу способу життя судді»; «Зауваження та пропозиції до проєкту Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої суддею»). Для узгодження позицій ВРП організувала фахове обговорення та запросила на нього керівництво НАЗК. На жаль, представники агенства не прийшли на зустріч. Також до ВРП досі не надійшли з НАЗК доопрацьовані з урахуванням пропозицій ВРП проєкти порядків, хоча місячний строк погодження вже добігає кінця.
Детальніше у блозі Світлани Шелест видання «Юридическая практика».
До Вищої ради правосуддя надійшло звернення Дубровицького районного суду Рівненської області щодо критичного недофінансування, зокрема низького рівня оплати праці працівників апарату суду, із проханням вжити необхідних заходів для врегулювання ситуації, що склалася.
Станом на 23 лютого 2021 року фактична кількість суддів становить 3 особи. Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні звернення Дубровицького районного суду Рівненської області перебувало 1769 справ і матеріалів, з яких 1458 надійшли у звітному періоді. При цьому в Дубровицькій міській раді проживає 27159 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
У медіапросторі почастішали випадки критики судової гілки влади та заяви про тотальну недовіру суспільства до судів. Заклики про необхідність чергового реформування лунають від послів «Великої сімки» (G7), Президента України, представників законодавчої та виконавчої влади. Такий тиск на систему в умовах надмірного навантаження та недофінансування впливає не лише на суддів, а й на працівників судів, які щодня мають переборювати критику судів та своєї роботи.
Вища рада правосуддя підтримує необхідність комплексних та виважених змін у судовій системі, які будуть спрямовані, в тому числі, на боротьбу з корупцією та стосуватимуться:
Формування іміджу судової системи як осередку корупції в країні є неприпустимим. Звинувачення всієї системи, у якій працюють близько 30 тисяч осіб, через поодинокі випадки корупції не сприяє відновленню довіри як до судової гілки влади, так і державної влади в цілому.
Вища рада правосуддя вкотре закликає утримуватися від заяв, які дестабілізують судову систему, підривають авторитет правосуддя та дискредитують державну владу України.
Видання "Юридическая практика"