Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
31 березня 2025 року за підтримки Проєкту ЄС "Право-Justice", проєктів Ради Європи "Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду", "Посилення соціального захисту в Україні" спільно з Аспен Інститутом Київ відбувся Діалог "Соціальна реформа та судові рішення".
У заході взяли участь судді Конституційного Суду України, Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, представники Міністерства фінансів України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду, народні депутати України, економісти, правозахисники, науковці, представники громадянського суспільства.
Зокрема, в рамках Діалогу учасники обговорили:
Комітет міністрів Ради Європи неодноразово підкреслював, що невиконання або затримки у виконанні рішень національних судів є серйозною проблемою для України. Європейський суд з прав людини цю проблему відзначив ще у 2001 році у справі "Кайсин та інші проти України". Так, на сьогодні держава вже заборгувала близько 80 млрд грн у справах щодо призначення та перерахунку пенсій. Відтак, сьогодні невідкладне подолання цих викликів та забезпечення соціальної справедливості набувають особливої актуальності. Адже Україна продовжує свій шлях до Європейського Союзу, одночасно долаючи труднощі, спричинені війною.
"Виконання судових рішень – це основа верховенства права та один із ключових критеріїв на шляху України до ЄС. У контексті євроінтеграції України будь-які розмови на кшталт "ми не можемо виконати рішення національних судів" не мають перспективи. Потрібно знайти механізм для подолання цієї проблеми, щоб уникнути ускладнень на шляху до ЄС", – зауважив Віргіліюс Валанчюс, старший міжнародний експерт Проєкту ЄС "Право-Justice", суддя Загального суду ЄС (2016-2023). Він наголосив, що українська влада повинна розробити механізми для виконання вже ухвалених судових рішень та запобігти новим позовам.
Своєю чергою, Томас Стравінскас, секторальний менеджер Представництва ЄС в Україні, заявив, що проблема невиконання судових рішень щодо "соціальних" позовів має три ключові аспекти – юридичний, фінансовий та політичний.
"По-перше, невиконання рішень суду підриває верховенство права, знижує довіру суспільства до судової системи та державних інституцій у цілому. По-друге, з фінансової точки зору державні ресурси витрачаються неефективно, що створює додатковий тиск на бюджет і судову систему. По-третє, політичні рішення часто ухвалюються без належного фінансового підґрунтя, що ускладнює або навіть унеможливлює їхню реалізацію", – заявив Томас Стравінскас.
За його словами, ефективне вирішення даної проблеми потребує комплексного підходу, що враховує всі ці три аспекти.
"Ми сподіваємося, що результати цього обговорення стануть основою для подальших ініціатив на найвищому рівні", – підсумував Томас Стравінскас.
Фото - за посиланням