flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Тематична онлайн-лекція "Інституційна роль Національної школи суддів України в забезпеченні незалежності судової влади" (відео)

17 грудня 2024, 10:39

Пропонуємо переглянути тематичну онлайн-лекцію "Інституційна роль Національної школи суддів України в забезпеченні незалежності судової влади" - https://youtu.be/B2yxmhOxl6A 

Лекція розпочалася зі вступного слова ректора Національної школи суддів України Миколи Оніщука, який наголосив, що судді Конституційного Суду України системно проводять просвітницькі лекції і через безпосереднє спілкування з широкою правничою аудиторією доносять потрібну інформацію про роботу органу конституційної юрисдикції, ухвалені ним рішення та сформульовані в них юридичні позиції. Така ініціатива працює на зміцнення авторитету органу та сприяє обізнаності громадян, підкреслив промовець.

Микола Оніщук також відзначив значущу роль Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів у системі правосуддя. Наголосив на важливості суддівської освіти, підкресливши важливу роль Національної школи суддів України у здійсненні підготовки суддів до виконання їхніх функцій та підвищенні їхньої компетенції. Звернув увагу на те, що суддя має володіти не лише глибокими фаховими знаннями, а й високими етичними якостями. І в цьому ключову роль відіграє освітній процес, що проходить у НШСУ. Нагадав, шо НШСУ здійснює початкову підготовку суддів, яка зорієнтована на отримання суддею практичних навичок і вмінь для здійснення правосуддя та забезпечує періодичне навчання суддів для підвищення рівня їхньої кваліфікації.

Суддя Конституційного Суду України, член Консультативної ради європейських суддів Віктор Городовенко висловив спільну позицію суддів КСУ, присутніх на заході, що Національна школа суддів України – потужний національний заклад суддівської освіти, який належно виконує поставлені перед ним завдання, відповідаючи очікуванням судової влади, законодавця і громадянського суспільства. Національна школа суддів України сприяє підготовці високопрофесійних, доброчесних і освідчених суддів. Підкреслив, що НШСУ, будучи членом Міжнародної організації суддівської освіти та спостерігачем в Європейській мережі суддівської освіти, виконує рекомендації висновків Консультативної ради європейських суддів (КРЄС). Нагадав, що Висновок 4 (2003) КРЄС присвячений саме питанню щодо належної початкової підготовки та підвищення кваліфікації суддів на національному та європейському рівнях. Із-поміж іншого навів вислів про суддівську освіту з книги Р. Янсена «Як підготувати висококваліфікованих суддів у 2003 році»: судді «приречені на постійне навчання та підготовку, тільки так спільними заходами можна здобути високоякісний професійний суддівський корпус…». Відзначив успішну реалізацію спільного проєкту Конституційного Суду України і Національної школи суддів, що має на меті просвітницьку місію, і висловив переконання, що Національна школа суддів України і надалі докладатиме максимум зусиль для забезпечення професійного розвитку суддів.

Під час лекції суддя Конституційного Суду України Галина Юровська представила презентацію, у якій розповіла про етапи становлення суддівської освіти в Україні, завдання, які покладені на Національну школу суддів України відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", регламент, який деталізує роботу школи, програми навчання, стандарти суддівської освіти, міжнародне співробітництво, ключові виклики в контексті європейської інтеграції. Наголосила на важливій ролі НШСУ, яка дає теоретичні знання і практичні навички для здійснення правосуддя. Нагадаємо, що Проєкт онлайн-зустрічей (лекцій) був започаткований у квітні 2022 року за співпраці Конституційного Суду України з Національною школою суддів України.

YouTube-канал Конституційного Суду України