flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Проєкт ЄС "Право-Justice" та Проєкт ЄС "CONSENT" презентували науково-практичний коментар до Закону України "Про медіацію"

22 листопада 2024, 13:00

19 листопада Проєкт ЄС "Право-Justice" спільно з Українською академією медіації у межах Проєкту ЄС "CONSENT" презентували науково-практичний коментар до Закону України "Про медіацію". Згодом він буде доступний ще й у друкованому вигляді.

Науково-практичний коментар до Закону України "Про медіацію" розроблений за сприяння Проєкту ЄС "Право-Justice". Він розрахований на широке коло читачів, хто бажає ознайомитись із сутністю медіації, роллю, яку відіграє медіатор, та всіх, хто має справу зі спорами (конфліктами) та шукає шляхи їх розв’язання.

За словами Оксани Цимбрівської, керівниці Проєкту ЄС "Право-Justice", у коментарі наявні чіткі роз'яснення, практичні приклади та інструменти, які допоможуть ефективно застосовувати медіацію у різних сферах життя.

"Цей коментар стане надійним орієнтиром для тих, хто хоче глибше зрозуміти медіацію і впровадити її в практику. Це ще один важливий крок на шляху розширення використання медіації у різних сферах суспільних відносин задля мирного врегулювання конфліктів", - зазначила Оксана Цимбрівська.

На її думку, в умовах сучасних викликів, пов’язаними з повномасштабним вторгненням та можливостями, які відкриває процес євроінтеграції, розвиток медіації набуває особливої важливості.

"Медіація може стати не лише ефективним інструментом для розвантаження судової системи, а й важливим елементом у побудові суспільства, заснованого на довірі та порозумінні. Вона також має велике значення і в євроінтеграційних процесах, адже у межах переговорних розділів 23 і 24 медіація є одним із елементів реформування правосуддя", - наголосила вона.

Зі свого боку, Луїза Романадзе, президентка Української академії медіації, керівниця Проєкту ЄС "CONSENT", заявила, що науково-практичний коментар має на меті коротко та зрозуміло пояснити положення Закону України "Про медіацію", його логіку, адже не всі змогли оцінити його рамковість.

"У нас справді класний Закон. Про це говорять і міжнародні партнери. У роботі над ним ми врахували кращі світові практики та рекомендації Європейської комісії з питань ефективності правосуддя Ради Європи (CEPEJ)... Оскільки Закон врегульовував те, що існувало понад 20 років в Україні, потрібно було віднайти таку формулу, щоб не тільки зберегти те, що є, а навпаки - підтримати подальший розвиток. І саме тому маємо рамковий закон, який закріпив основоположні засади медіації в Україні з врахуванням її особливостей та ролі медіатора", - зазначила Луїза Романадзе.

Роман Бабій, голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та альтернативного розв’язання спорів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, наголосив, що цей коментар не лише для правників, але і для ширшого кола - бізнесу, а також звичайних громадян.

"Дійсно, важко осягнути всі практичні аспекти медіації, читаючи просто текст рамкового закону. Звичайно, такі речі, як науково-практичний коментар, думка практиків, які працюють з цим десятки років, важлива для розуміння ефективності медіації і її застосування, досягнення тих цілей, заради яких вона існує - примирення сторін, вирішення конфліктів. У контексті її популяризації, ширшого застосування цей коментар один з важливих інструментів", - зазначив він.

За його словами, ухвалення Закону стало фундаментальним кроком у процесі розвитку медіації в Україні.

"Він хоч і носить рамковий характер, але саме такий формат мав дати суттєвий поштовх до формування повноцінного і ефективного ринку послуг з медіації. Мав дати змогу залучити саме до цього способу вирішення конфліктів якомога більше як сторін, так і медіаторів, і дозволити популяризувати медіацію, не обмежуючи її жорсткими рамками. Звичайно ж, рамковий закон не означає, що він не буде змінюватися, але для цього треба пройти певні стадії розвитку", - підсумував Роман Бабій.

Також у межах заходу-презентації за участі представників Верховного Суду, Офісу Президента, Міністерства юстиції та авторського колективу коментаря відбулося обговорення результатів імплементації Закону України "Про медіацію", приурочене до третьої річниці його прийняття, а також перспектив медіації в Україні у контексті євроінтеграції.

Софія Видра, керівниця компоненту "Підтримка процесу євроінтеграції у секторі юстиціі" Проєкту ЄС "Право Justice", зазначила, що попереду - ще дуже багато роботи, зокрема у контексті координації між всіма учасниками процесу. Разом з тим, Проєкт ЄС "Право-Justice" і надалі підтримуватиме розвиток медіації в Україні для розвитку культури примирення та мирного врегулювання спорів.

Завантажити науково-практичний коментар до Закону України "Про медіацію".

Переглянути відеозапис презентації.

Вебсайт Проєкту ЄС "Право-Justice"