flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз стану обліково-статистичної роботи в ТУ ДСА України в Львівіській області та місцевих загальних судах м. Львова та Львівської області за перше півріччя 2011 року

АНАЛІЗ
стану обліково-статистичної роботи
в Територіальному управлінні Державної судової адміністрації України
в Львівській області та місцевих загальних судах м. Львова та Львівської області
за перше півріччя 2011 року
 
    Аналіз стану обліково-статистичної роботи за перше півріччя 2011 року проведено з метою визначення стану роботи місцевих загальних судів Львівської області щодо здійснення правосуддя.
    На виконання запланованих заходів на перше півріччя 2011 року, сектором організаційного забезпечення діяльності судів та судової статистики проведено аналіз стану обліково-статистичної роботи в Територіальному управлінні Державної судової адміністрації України в Львівській області, в місцевих загальних судах м.Львова та Львівської області за перше півріччя 2011 року.
    Працівниками сектору систематично належна увага приділяється вивченню законодавства, що регламентує діяльність Державної судової адміністрації, апаратів місцевих та апеляційних судів, а саме: Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінально–процесуального кодексу України, Кримінального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших, а також Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді, Інструкції щодо заповнення картки на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу, Методичних рекомендацій щодо перевірки ведення архіву в місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції, Положення про автоматизовану систему документообігу в загальних судах, тощо.
Проводиться робота щодо підвищення рівня організації обліково-статистичної роботи в місцевих судах області. У першому півріччі 2011 року, з метою належної організації діловодства і судової статистики в місцевих судах, а також надання практичної і методичної допомоги працівникам апаратів судів, спеціалістами сектору, відповідно до плану роботи, проведено 2 перевірки з питань вивчення ведення діловодства, архіву та обліково-статистичної роботи, стану організаційного забезпечення діяльності Кам’янка-Бузького районного та Червоноградського міського судів Львівської області.
    За результатами проведених перевірок складено відповідні довідки, копії яких направлені в суди для обговорення на оперативних нарадах та усунення виявлених недоліків. Відповідно, судами у встановлені управлінням терміни, надані пояснення, а також інформацію про прийняття відповідних управлінських рішень та заходів, спрямованих на покращення стану обліково-статистичної роботи, усунення недоліків і порушень та недопущення таких в майбутньому.
    При проведенні вивчень стану організації забезпечення діяльності судів, в першу чергу звертається увага на умови здійснення правосуддя. Значна увага приділяється вивченню планування роботи судів. Як суддями, так і працівниками судів узагальнюється судова практика. Слід відмітити, що в планах роботи судів передбачено проведення з працівниками занять по вивченню законодавства, а також Інструкції щодо заповнення форм статистичної звітності про роботу судів загальної юрисдикції, Інструкції щодо заповнення картки на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу від 18.03.2004 року із змінами внесеними від 22.08.2007 №87, Інструкції щодо заповнення форми картки обліку сум шкоди, завданої злочином, тощо.
Також, оскільки відповідальність за організацію архівної справи у судах покладається на голів судів, то останнім рекомендовано вирішити питання про впорядкування архівів судів та приведення їх приміщень у відповідний стан, з метою чіткого виконання вимог Інструкції про порядок передавання до архіву суду, зберігання в ньому, відбору та передання до державних архівів судових справ та документів діяльності суду.
    30 березня 2011 року здійснено перевірку правильності внесеної інформації в картки на осіб, стосовно яких судами розглянуто кримінальні справи у 2010 році, на підставі яких формуються зведені звіти ТУ ДСА України в Львівській області за формами № 6-9.
Вивченням встановлено, що всупереч Інструкції щодо заповнення картки на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу (наказ ДСА України від 18.03.2004р. №32 із змінами від 22.08.2007р. №87), деякі пункти картки заповнюються судами недостовірно. За результатами вивчення складено довідку, яку надіслано головам місцевих загальних судів м. Львова та Львівської області для відома та врахування в подальшій роботі по заповненню карток на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу.
    Також, відповідно до навчального плану Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України, проводились лекційні заняття в.о. завідуючого сектором організаційного забезпечення діяльності судів та судової статистики Коник М.Я.: 25 березня 2011 року – із спеціалістами з кадрового забезпечення місцевих загальних судів Західного регіону на тему: «Ведення діловодства та архівної справи в Територіальному управлінні державної судової адміністрації та місцевих загальних судах»; 8 червня 2011 року – із секретарями та старшими секретарями місцевих загальних судів Західного регіону на тему : «Реєстрація, облік судових справ за встановленим переліком індексів. Порядок реєстрації адміністративних справ та матеріалів».
    У квітні 2011 року проаналізовано стан доставки підсудних по кримінальних справах в суди Львівської області протягом 2010 року. На адресу начальника ГУ МВСУ у Львівській області скеровано лист для перевірки фактів недоставки підсудних у судові засідання та відповідного реагування.
    На виконання п.2.8 Інструкції про порядок фіксування судового процесу технічними засобами, територіальним управлінням державної судової адміністрації в Львівській області 22-24 березня 2011 року організовано та проведено навчання 75 працівників апаратів місцевих загальних судів м. Львова та Львівської області на тему «Технічна фіксація судового процесу», за результатами якого видано сертифікати, що засвідчують успішне проходження курсу.
    Відповідно до Методичних рекомендацій про порядок розгляду питань та підготовки матеріалів щодо призначення чи обрання на посаду судді, переведення судді до іншого суду, звільнення з посади судді готуються довідки про показники роботи суддів місцевих загальних судів Львівської області.
    З метою покращення організації роботи Територіального управління та місцевих судів, виявлення причин та умов, що негативно впливають на здійснення правосуддя на високому рівні, сектором було проведено аналітичне дослідження щодо огляду даних судової статистики про роботу місцевих судів області за 2010 рік, яке направлено для відома та використання в роботі головам апеляційного та місцевих судів; аналіз стану обліково-статистичної роботи в ТУ та судах за 2010 рік, який скеровано в Державну судову адміністрацію України та головам місцевих судів Львівської області.
   23 лютого 2011 року в Апеляційному суді Львівської області відбулась підсумкова нарада суддів загальних судів м. Львова та Львівської області по підсумках роботи за 2010 рік, за участю керівництва Територіального управління Державної судової адміністрації України в Львівській області.
    3 червня 2011 року Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Львівській області спільно з Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України проведено засідання круглого столу на тему: «Проблеми застосування судами пенсійного законодавства та шляхи їх вирішення», де взяли участь суддя Вищого адміністративного суду України Смокович Михайло Іванович, судді місцевих та апеляційного загальних судів Львівської області, Львівського окружного адміністративного та Львівського апеляційного адміністративного судів, представники Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області. На засіданні круглого столу обговорювались проблеми неоднакового застосування місцевими та апеляційними судами пенсійного законодавства та відсутність судової практики з даного питання, що істотно впливає на показники якості роботи суддів місцевих загальних судів м. Львова та Львівської області та своєчасність розгляду ними справ, пов’язаних із захистом прав громадян у сфері пенсійного забезпечення.
    З метою організації підвищення кваліфікації працівників апаратів судів, які безпосередньо займаються складанням звітів в судах, згідно затвердженого начальником управління графіку, 23-24 червня 2011 року проводились навчання з питань первинного обліку та діловодства у судах, на яких розглядались питання реєстрації документів первинного обліку в автоматизованій системі документообігу, а саме: кримінальних справ та матеріалів, що надходять до суду; реєстрація позовних заяв, адміністративних позовів, заяв про перегляд рішень судів за нововиявленими обставинами; реєстрація справ про адміністративні правопорушення, подань слідчих органів та скарг на їх дії заповнення обліково-статистичних карток на справи вказаних усіх категорій та інші; обговорено основні проблеми автоматизованого документообігу, що можуть вплинути на правильність та своєчасність здачі звітів про роботу судів за перше півріччя 2011 року.
    За підсумками роботи за І квартал та перше півріччя 2011 року, всі статистичні звіти про роботу місцевих судів оброблялись за допомогою автоматизованої системи «Документообіг загальних судів».
    Статистичні звіти перше півріччя 2011 року приймались спеціалістами з судової статистики в період з 04 по 12 липня 2011 року, згідно графіку, затвердженого начальником Територіального управління Державної судової адміністрації України в Львівській області від 16.06.2011 року.
    В роботі з програмою «Документообіг загальних судів» виникали істотні проблеми, що вплинуло на своєчасність здачі звітів, оскільки вони формувались в ручному режимі.
    Під час побудови звіту за формою 1-ОП за І квартал 2011 року, виникали наступні проблеми:
а) при автоматичному формуванні звіту в судах, програма неправильно розраховувала розділ 1, а саме: кількість справ, які перебували в провадженні; закінчено провадження справ; залишок нерозглянутих справ; зупинені провадженням справи; не розглянуті в строк понад 6 місяців, тощо, не відповідала фактично наявній кількості таких справ в судах;
б) оскільки в програмі була відсутня функція об’єднання справ, при формуванні звіту дана кількість справ відображалась недостовірно;
в) в розділах 2 і 3 дані не відображались взагалі;
г) при формуванні зведеного звіту, на титульному листі звіту відображалась не назва Територіального управління, а будь-який місцевий загальний суд Львівської області.
    Згідно листа ДП «Інформаційні судові системи», звіти за формами 1-ОП, 1-Л, 2-А, 3, 4, 6-9 за перше півріччя 2011 року повинні були розраховуватись автоматично засобами КП «ДЗС». Однак, під час побудови даних звітів в автоматичному режимі, відображались недостовірні дані або не відображались взагалі, були відсутні умови логічного контролю у формулах перевірки, що змушувало працівників судів роздруковувати обліково-статистичні картки на справи та формувати звіти в ручному режимі, щоб не порушувати терміни здачі звітів, а саме вводити дані в таблиці програми Ехсel, потім ці таблиці імпортувати в КП «ДЗС» для того, щоб перевірити їх правильність. Однак, навіть у цих шаблонах для ручного вводу даних були відсутні умови логічного контролю, що унеможливлювало своєчасно, повно та достовірно перевірити дані звіту, через величезну кількість помилок, які показувала програма. 
    Звіти Територіального управління за формами №№ 6, 7, 8, 9 за перше півріччя 2011 року, які зводяться на підставі карток на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу, на сьогоднішній день ще не сформовані, у зв’язку з недоліками програми, які невідомо в який термін будуть усунуті.
    Також, виникали проблеми з оновленням програми, що впливало на своєчасність здачі звітів, недостатньо потужна комп’ютерна техніка, яка уповільнює роботу програми.
    Незважаючи на недоліки в програмі, виявилось, що місцевими загальними судами не заповнюються обліково-статистичні картки відповідно до руху справи, чим порушуються вимоги Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді та Положення про автоматизовану систему документообігу в загальних судах. Картки, в основному, заповнюються після повернення справи до канцелярії суду.
    На момент прийняття статистичних звітів Територіальним управлінням, а також після додаткової перевірки певних показників статистичних звітів за перше півріччя 2011 року, були виявлені помилки і недоліки в організації обліково-статистичної роботи в судах, які практично відразу було усунуто.
    Необхідно відмітити старанність, відмінну та високу якість підготовки статистичних звітів всіх форм про стан розгляду кримінальних, цивільних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення, незважаючи на значні недоліки комп’ютерної програми «ДЗС», працівниками апаратів Бродівського, Буського, Жидачівського, Жовківського, Золочівського районних та Червоноградського міського судів Львівської області.
• Труднощі, які мають місце в судах, як і раніше, обумовлені недостатнім матеріально-технічним забезпеченням, у тому числі комп’ютерною технікою працівників апарату судів, що займаються судовою статистикою, заробітною платнею, яка на сьогоднішній день не відповідає великому навантаженню на працівників.
    З урахуванням вищенаведеного, з метою покращення стану обліково-статистичної роботи у місцевих судах та недопущення помилок у статистичній звітності судів, вважаємо за доцільне рекомендувати:
1. Головам та керівникам апаратів районних (міських, міськрайонних) судів м. Львова та Львівської області:
1.1. Посилити контроль за веденням обліково-статистичної роботи, приділяючи особливу увагу первинній реєстрації судових справ і матеріалів та заповненню документів первинного обліку в комп’ютерній програмі «ДЗС», оскільки повне та своєчасне заповнення обліково-статистичних карток, в першу чергу, вплине на якість звітів, в тому числі на їх формування в автоматичному режимі за 2011 рік;
1.2. Посилити контроль за своєчасним та правильним заповненням карток на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу та їх направленням в електронному та паперовому вигляді до Територіального управління та Апеляційного суду Львівської області кожного місяця до 10-го числа;
1.3. Планувати і проводити навчання з працівниками апаратів судів, які займаються питаннями судової статистики;
1.4. Включати в плани роботу суду проведення занять з працівниками канцелярії судів щодо аналізу помилок, які допускаються під час складання статистичних звітів, з метою їх подальшого виключення;
1.5. Обговорити даний аналіз обліково-статистичної роботи з суддями та працівниками апарату суду та повідомити Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Львівській області про результати обговорення до 15 вересня 2011 року, надіславши копії протоколів оперативних нарад.
2. Сектору організаційного забезпечення діяльності судів та судової статистики Територіального управління Державної судової адміністрації України в Львівській області:
2.1. У другому півріччі 2011 року провести семінар-навчання з працівниками апаратів місцевих загальних судів з питань первинного обліку реєстрації та формування звітів про роботу судів, а також із працівниками, відповідальними за введення карток на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу;
2.2. Надавати методичну та практичну допомогу працівникам апаратів місцевих загальних судів з питань обліково-статистичної роботи та діловодства, в тому числі після відповідних оновлень автоматизованої системи документообігу, з метою усунення проблем, що виникають під час роботи з нею;
2.3. Надіслати копію даного аналізу стану обліково-статистичної роботи до місцевих судів м. Львова та Львівської області для обговорення та використання в роботі.
 

В. о. завідуючого сектором
організаційного забезпечення
діяльності судів та судової статистики
Територіального управління
Державної судової адміністрації України
в Львівській області
Коник Марія Яремівна